Home Meet the Friars How We Serve How We Live Help Us Build Our Legacy Friars' Calendar Photo Gallery Is God Calling You? We Remember
Welcome

“Every year, after the solemnity of Saint Francis, each local fraternity shall celebrate a memorial liturgy for all deceased brothers and benefactors.” (Capuchin Constitutions 49:4)

January 8, 1997 Fr. Ferdinand Pangelinan
February 2, 1988 Fr. Antonine Zimmermann
February 4, 2007 Fr. Lee Friel
February 22, 1997 Br. Patrick Nolan
February 23, 1989 Fr. Paul Toschik
March 14, 2001 Fr. Peter McCall
April 3, 1980 Fr. Raymond Demers
April 4, 1974 Fr. Emery Nemeth
April 24, 2004 Fr. Joseph Egan
April 29, 2000 Fr. Theophane Thoma
May 12, 1970 Bishop Miguel Angel Olano
July 3, 1984 Fr. Canice Cartmell
July 8, 1996 Fr. Cornelius Murphy
July 22, 1975 Fr. Leon Murphy
August 4, 1993 Fr. Donan Hickey
August 5, 2009 Fr. Jack Niland
August 17, 1995 Fr. Timothy Kavanagh
September 11, 1985 Fr. Ferdinand Stippich
September 14, 1974 Fr. Fulgence Petrie
September 15, 1981 Fr. Alexander Feeley
September 24, 1992 Fr. Mel McCormack
October 27, 1966 Fr. Alvin LaFeir
November 18, 1996 Fr. Marcian Pellett
December 17, 1970 Bishop Apollinaris Baumgartner
December 21, 1993 Fr. Arnold Bendowske

[any value]
[any value]
[any value]
[any value]
[any value]
 
[any value]
[any value]
[any value]
[any value]
[any value]
[any value]
       

 

Lee

FR. JACK, CAPUCHIN MISSIONARY, ENTERS ETERNITY
 
Capuchin Franciscan Father John "Jack" Niland, who left a 23-year assignment in Guam in 1999 to be pastor at Our Lady of Good Counsel in Pearl City, died at the age of 59 on Aug. 5 at St. Clare’s Friary in Yonkers, N.Y. He was a Capuchin for 42 years and a priest for 33 years.
 
Father Niland was born on Oct. 25, 1949, to John and Catherine (Flynn) in the Bronx, N.Y. He joined the Capuchin Franciscans in 1967 and was ordained a priest by Cardinal Terrence Cooke on May 8, 1976, at Sacred Heart Church in Yonkers.
 
Most of his priesthood was spent on Guam in the Capuchins’ vice province of Our Lady Star of the Sea. His first assignment was Our Lady of Mount Carmel Parish in Agat where he was associate pastor from 1976 to 1978 and then pastor until 1985.
 
Father Niland’s community elected him vice provincial in 1985, and again in 1988.
 
The friar was also pastor of San Juan Bautista Parish in Ordot and a chaplain at the Naval Hospital on Guam. He had been the pastor of Our Lady of Guadalupe Parish in Santa Rita from 1991 to 1999, when he was assigned to Hawaii to head Our Lady of Good Counsel Parish in Pearl City.

 


Guam and Hawaii Guam and Hawaii Guam and Hawaii Guam and Hawaii
Copyright 2017 THEPACIFICAPS.ORG. All rights reserved. Site by iCON Guam Web Design